Codziennie, przed naszymi oczami przewijają się setki obrazów. Co chwilę. Wszystko jest obrazem, który do nas krzyczy lub szepcze, w zależności od sytuacji, treści czy naszej uważności. Patrzymy na świat i czytamy go. Wizualne komunikaty stały się wiodącymi, szybkimi przekazami nie tylko zewnętrzności, ale także niejednokrotnie stanów wewnętrznych, emocji, uczuć, przeżyć.
Patrzymy i rejestrujemy. Czasem tylko na chwilę, żeby za moment zapomnieć a czasem po to by zapamiętać. Często fotografujemy nie zastanawiając się, czy ta fotografia będzie nam do czegoś potrzebna, czy uda nam się ją opublikować, wystawić, sprzedać. Czasem robimy te fotografie dla siebie, z potrzeby chwili, zapisu rzeczywistości, notatki z codzienności.

W takim zalewie fotografii musimy znaleźć sens wykonywania kolejnych zdjęć. Musimy umieć odróżnić dobre i prawdziwe fotografie, przeżyte i wykonane szczerze, od tych, zrobionych na pokaz, nieszczerze, niedbale, wreszcie, bez prawdziwych emocji i uczciwości wewnętrznej. To zaangażowanie czuć w fotografii, jeśli tylko potrafimy się na chwilę zatrzymać, odczuć, zrozumieć i zinterpretować.
Wystarczy pasja i szczerość by z powodzeniem obserwować rzeczywistość, inspirować się zwykłymi wydarzeniami i codziennymi spotkaniami oraz fotografować dobrze i z radością.

Nagrodzone i wyróżnione fotografie w tegorocznym konkursie ukazują, że szukać można wszędzie tam, gdzie jest człowiek, gdzie dochodzi do spotkania i reakcji zarówno na trudne i poważne jak i na zwykłe, codzienne sytuacje.
Inspiracji można szukać wszędzie, ważne, aby to robić szczerze.

Beata Mendrek

 

 

<<<wstecz